POKOJÍČKY PRO PANENKY-v proměnách času

Výstava dětských pokojíčků, v historických interiérech zámku Libochovice, určených na hraní a vzdělávání dětí. Pokojíčky, ložnice, kuchyně z let 1880 – 1980 věrně kopírují dobové módní trendy.
Takzvané „malé domácnosti“ byly nejen oblíbenou hračkou, ale měly i velký výchovně-vzdělávací význam. Zatímco interiéry domácností pro chlapce se tematicky a vybavením zaměřovaly na hospodářství a měly vést k manuální zručnosti, tak děvčatům byly určeny ty, které je měly připravit na jejich budoucí roli hospodyněk.

Výstava není učena pouze dětem; pozorný návštěvník nepochybně ocení vedle řemeslného zpracování jednotlivých exponátů i některá důmyslná technická řešení. Celá expozice je malou přehlídkou stylů a trendů v bytové kultuře počínaje nábytkem přes stolní soupravy až k technickým novinkám.
Více info na http://www.zamek-libochovice.cz/kulturni-akce/historicke-pokojicky-pro-panenky-v-promenach-casu-21_28cs.html

Státní zámek Libochovice

Zámek Libochovice se nachází v malebné krajině dolního Poohří lemované romantickými kopci Českého středohoří. Zámek leží uprostřed města Libochovice a patří ke skvostům raně barokní architektury severozápadních Čech. Zámek patří mezi nejvýznamnější raně barokní stavby v Čechách. Jeho stavitelem byl italský stavitel Antonio della Porta v letech 1683 - 1690. Na zámku je umístěna klasická interiérová expozice, představující průřez jednotlivými historickými slohy a styly od pozdní renesance přes baroko, až po styly 19. století. Instalace obsahuje bohaté sbírky porcelánu, kolekce vzácných nástěnných tapiserií a obrazů. Při zámku se nalézá rozsáhlý park, skládající se z francouzské zahrady s pravidelně tvarovanými dřevinami a z přírodně krajinářského parku s mnoha dendrologickými zajímavostmi.