Vyrazte vlakem na jednodenní výlet na slovenské hrady

Z části České republiky je možné podniknout jednodenní výlety vlakem na Slovensko za návštěvou některých z jejich impozantních hradů a zámků. Zde je několik tipů na výlety, které by mohly být pro vás zajímavé. Přibližné časy cesty vlakem jsou uvedeny při cestě z Ostravy.

Hrad Strečno

Nedaleko Žiliny se nachází zřícenina hradu Strečno, která stojí za návštěvu. Cesta vlakem z Ostravy trvá přibližně dvě hodiny s přestupem v Žilině, pak vystoupíte na zastávce Nezbudská Lúčka-Strečno. Hrad nabízí krásný výhled na řeku Váh a okolní krajinu.

Budatínský hrad

Hrad Budatín se nachází ve stejnojmenné žilinské městské části a máte ho možnost spatřit zblízka i z vlaku. Žilina a je snadno dostupná vlakem z Ostravska, cesta vlakem trvá asi jeden a půl hodiny. Hrad, někdy označovaný za zámek je známý svou krásnou parkovou zahradou a zajímavými expozicemi Považského muzea, včetně sbírky historických krojů a kovářského umění.
Oravský hrad

Oravský hrad, který se tyčí na vysokém útesu nad řekou Orava, je jedním z nejkrásnějších a nejznámějších slovenských hradů. Hrad najdeme v obci Oravský Podzámok Je to asi tři a půl hodiny jízdy vlakem z Ostravy, s přestupem v Čadci nebo v Žiline a pak v Kralovanech. Hrad nabízí fascinující prohlídky a úchvatný výhled na okolní krajinu.

Oravský hrad
Oravský hrad

Trenčianský hrad

Trenčianský hrad je jedním z největších na Slovensku a nabízí úchvatný výhled na město Trenčín a okolí. Cesta vlakem z Ostravska trvá cca 3 hodiny. Cestovat můžete s přestupem v Žilině, nebo přes Hranice na Moravě a Púchov. Hrad má bohatou historii a nabízí zajímavé expozice a prohlídky.

Bojnický zámek

Zámek Bojnice je známý svou pohádkovou architekturou a je jedním z nejnavštěvovanějších hradů a zámků na Slovensku. Cesta vlakem může trvat necelé čtyři až čtyři a půl hodiny s přestupem v Žilině a v Prievidze, kde musíte přestoupit na autobus. V části zámeckého parku je známá zoologická zahrada.
Spišský hrad

Spišský hrad je jednou z největších hradních zřícenin ve střední Evropě a je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Nachází se nedaleko města Spišské Podhradie. Cesta vlakem může trvat až pět hodin a bude nutný přestup na autobus v Popradě nebo ve Spišské Nové Vsi, ale návštěva tohoto majestátního hradu je nezapomenutelným zážitkem. Hrad nabízí úchvatný výhled na okolní krajinu a zajímavé historické expozice.

Spišský hrad
Spišský hrad

Hrad Červený Kameň

Hrad Červený Kameň se nachází nedaleko Bratislavy a je známý svými dobře zachovanými interiéry a rozsáhlými podzemními chodbami. Hrad leží na okraji Malých Karpat u obce Častá asi třicet kilometrů severovýchodně od Bratislavy. Hrad je dosažitelnější z jihovýchodní části Česka než z Ostravska, cesta vlakem z Ostravska může trvat takřka pět hodin, ale návštěva tohoto hradu je opravdu unikátním zážitkem.

Hrad Beckov

Zřícenina hradu Beckov stojí na vysoké skále nad obcí Beckov a nabízí nádherný výhled na okolí. Cesta vlakem z Ostravska trvá asi 4 hodiny s přestupem v Trenčíně, kde musíte přestoupit na autobus. Hrad je známý svou dobře zachovanou architekturou a častými kulturními akcemi.

Při plánování výletu je důležité zkontrolovat aktuální jízdní řády a dostupnost prohlídek na jednotlivých hradech a zámcích zvláště v zimních měsících. Také je dobré mít na paměti, že některé hrady mohou být od vlakové stanice vzdáleny a může být potřeba dopravit se k nim pěšky nebo místní dopravou. Vždy je vhodné zkontrolovat otevírací dobu a dostupnost prohlídek, aby váš výlet byl co nejpříjemnější.