Jihočeské památky patřily k lákavým turistickým cílům

Více než jeden milion návštěvníků se v roce 2014 vypravil poznávat krásy jihočeských památek, které spravuje Národní památkový ústav. Téměř devítiprocentní nárůst zájmu způsobila lákavá kulturní nabídka, příznivé počasí a větší zalíbení v tuzemské turistice.

Celkem navštívilo během roku 2014 všech dvanáct státních památek v Jihočeském kraji 1 051 833 lidí, což je oproti předchozímu roku nárůst o 8,76 procent. Na výsluní nejnavštěvovanější pětice hradů a zámků se stabilně vyhřívá SHZ Český Krumlov, jehož brány překročilo dokonce 367 629 osob, což je nárůst o 14,3 procent. Druhou pozici nemění ani SZ Hluboká se svými letošními 263 519 návštěvníky. Rekordních sedmdesát tisíc překročil SZ Červená Lhota (70 627) a úspěšně jej dohání i hrad Rožmberk, kam v loňském roce vyrazilo na výlet přesně 62 384 lidí. Osmnáctiprocentní nárůst v zájmu turistů zaznamenal SHZ Jindřichův Hradec, kde svůj volný čas strávilo 57 450 návštěvníků. V meziročním srovnání se může procentuálně nejvyšším vzestupem v návštěvnosti (o 29 %) pyšnit SZ Kratochvíle, jehož krásy obdivovalo 36 696 zájemců.

Loňská návštěvnická sezóna patří k velmi úspěšným. „K rekordní návštěvnosti přispělo několik souběžných faktorů. Kromě pestré kulturní nabídky všech památek sehrálo roli velmi příznivé počasí, ale také nový zájem návštěvníků o domácí památky,“ shrnuje důvody úspěchu Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.

K vyššímu návštěvnickému číslu přispěl také vzrůstající zájem veřejnosti o návštěvu hradů a zámků v zimním období. „Velmi nás těší, že i v zimním období volí jako cíl výletů stále více lidí, kteří zavítají na některý z našich hradů a zámků provozovaných celoročně. Jen za poslední dva měsíce roku 2014 to bylo téměř třicet tisíc lidí,“ upřesňuje Petr Pavelec.