Hrad a zámek v Českém Krumlově zpřístupnil Konírnu

Zámecký areál v Českém Krumlově nabízí turistům další velké lákadlo. Začátkem července 2015 se na pátém nádvoří otevřela exkluzivní expozice knížecí Konírny. Veřejnost tak poprvé uvidí část unikátní kolekce zápřahových postrojů a historických dopravních prostředků dochovaných ve schwarzenberských sbírkách.

Nejpřitažlivějším artefaktem je Schwarzenberský, kompletně zapřažený vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně velmi ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další atraktivitou jsou slavnostní sáně, tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Vzácné a citlivé textilní, kožené a kovové exponáty byly průběžně studovány, kompletovány, konzervovány a restaurovány. Výsledkem je exkluzivní a poutavá expozice, která představuje již šestou prohlídkovou trasu zámku.

Sbírka schwarzenberských dopravních prostředků byla už po polovině 19. století vystavena na zámku Hluboká v prostorách kočárovny a jízdárny jako historická kolekce. Po vzniku Alšovy jihočeské galerie byl soubor přesunut na zámek Český Krumlov. Od konce devadesátých let 20. století prochází jednotlivé součásti sbírky postupným restaurováním. Mimořádná kvalita i atraktivita celého souboru si zasluhuje postupnou prezentaci veřejnosti, kterou se daří realizovat v poslední dekádě. Doposud byly po restaurování zpřístupněny zlaté a stříbrné sáně na zámku Hluboká a kolekce jezdeckého vybavení na zámku Třeboň.

Knížecí konírna byla vybudována v letech 1750 – 1752 v přízemí tzv. Renesančního domu, schwarzenberským dvorním stavitelem Františkem Jakubem Fortinim v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny. V jejích prostorách, zastropených valenou klenbou, bývali ustájeni polokrevníci, které využívala vrchnost k projížďkám po okolí. V interiéru konírny je dodnes dochováno 22 výklenků s tesanými kamennými žlaby a u prostředního okna bohatě profilovaná nádrž na vodu.

Konírna je pro veřejnost otevřená od úterý do neděle od 10.00 do 16.30 hodin. Plné vstupné činí 60,- Kč, snížené pro děti, studenty, seniory a držitele průkazů ZTP je 30,- Kč.