Zámek Duchcov zahajuje letošní sezónu výstavou panenek a zámeckým karnevalem, zároveň vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti

Již v sobotu 28. března 2015 se v 10 hodin znovu otevřou brány zámku Duchcov návštěvníkům přicházejícím za poznáním a pobavením. Co všechno na ně čeká a jaké správa zámku připravuje novinky?

Budete moci absolvovat prohlídky zámecké expozice, v průběhu kterých se mimo jiné dozvíte, jak se žilo na zámku v období pobytu věhlasného dobrodruha Giacoma Casanovy, jakým ušlechtilým zájmům se věnovali příslušníci rodu Valdštejnů, bývalí majitelé a stavitelé zámku, či jak byly zdobeny interiéry šlechtického sídla v období jeho největšího rozkvětu. Budete moci navštívit i pavilon pro Reinerovu fresku v zámecké zahradě a shlédnout videoprojekci „Laputoidy / Tikající krajina“, vyprávějící příběh zámeckého areálu a okolní krajiny v proměnách staletí.

Letošní sezónu opět zahájí Giacomo Casanova v podání Petra Stolaře z Divadla V Pytli, a to opět ve velkém. Valdštejnský sál, ve kterém se v minulosti odehrávaly různé společenské události, kulturní akce a bankety, jichž se účastnila urozená společnost, od 14 do 16 hodin zaplní masky v benátském stylu a pohádkové bytosti. Poslední březnová neděle tak bude patřit dětem ve znamení veselého karnevalu „Casanova se baví“. Nebude to ovšem jen prohlídka masek, účastníci se naučí i mnoho užitečného, co je hodno skutečných princů či princezen. Po dobu karnevalu se nebudou konat klasické prohlídky I. okruhu „Valdštejn“, zpřístupněn bude pouze II. okruh „Casanova“ nebo na předchozí objednávku III. okruh „Reinerova freska“.

Již během posledního březnového víkendu si budete moci prohlédnout výstavu panenek a jejich doplňků „Háčkovaný svět“, která bude ke zhlédnutí v zámecké Galerii Giacomo od 10 do 16 hodin. Připraveno pro vás bude defilé panenek v miniaturních kostýmech a oblečcích prezentujících různé historické styly a období od gotiky až po secesi. Jistě v nich poznáte řadu pohádkových hrdinek či známých osobností z minulosti.

Správa zámku vyhlašuje u této příležitosti výtvarnou soutěž pro děti, které rády malují, na témata v kategoriích „Nejhezčí panenka je moje maminka“ a „Nejhezčí princezna je ta moje líbezná“. Nejpovedenější výkresy ve formátu A3 a A2, vytvořené libovolnou výtvarnou technikou, budou vyhodnoceny a oceněny věcnými či zážitkovými cenami, a zároveň budou vystaveny v prostorách zámecké Galerie Giacomo po dobu konání výstavy „Háčkovaný svět“. Soutěžní výkresy mohou doručit rodiče nebo učitelky správě zámku až do pátku 20. března 2015, a to osobně přes všední dny od 7 do 15 hodin, nebo poštou na doručovací adresu Státní zámek Duchcov, náměstí Republiky 9, 419 01 Duchcov. Do soutěže budou zařazeny pouze výkresy označeny jménem autora, kontaktními údaji rodičů nebo školy (doručovací adresa, e-mail, telefon) a názvem tematické kategorie, v rámci které bude výkres hodnocen. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v průběhu posledního březnového týdne na oficiálních webových stránkách zámku Duchcov. Všechny soutěžní výkresy si rodiče nebo učitelky mohou vyzvednout v zámecké pokladně po skončení výstavy, tj. od 2. června do 30. června 2015, a to v rámci otevírací doby zámku. Autoři vítězných výkresů si budou moci svou výhru vyzvednout v zámecké pokladně po dobu konání výstavy ve stejném čase až do konce června 2015.

Informace o výši vstupného a další informace o jednotlivých akcích naleznete rovněž na oficiálních webových stránkách zámku Duchcov www.zamek-duchcov.cz.

Foto:Casanova dětem Autor:Marian Hochel