Site-specific performance „Tělo – zvuk – krajina“ podpoří benefiční projekt zámku Duchcov pro Reinerovu fresku

Státní zámek Duchcov připravuje pro účastníky akce Jezerní běh 2014 i další zájemce netradiční program v Pavilonu pro Reinerovu fresku. V sobotu 14. června 2014 od 15 hodin se v pavilonu v zámecké zahradě bude konat benefiční hudebně-taneční představení Kateřiny Bilejové a Jany Kneschke pod názvem Tělo – zvuk – krajina. Jak napovídá název akce, případný výtěžek z představení bude postoupen na nadační konto pro Reinerovu fresku Nanebevzetí Panny Marie v pavilonu v zámeckém parku.


Tanečnice Kateřina Bilejová (body weather) a hudební experimentátorka Jana Kneschke (elektrické housle, FX) se pohybují na scéně improvisingu a noisové hudby. Pro své performance vyhledávají místa se silným geniem loci. Takovým je i Pavilon pro Reinerovu fresku v zámecké zahradě v Duchcově, který v sobě nese mnoho vrstev minulosti uhelné pánve – barokní krásu, ekologickou katastrofu, devastaci i podivuhodnou estetiku nově vznikající krajiny. Návštěvou pavilonu mohou účastníci akce podpořit Nadační fond pro záchranu Reinerovy fresky a zajištění vhodných podmínek pro její uchování (nadační konto 43-9150720207/0100). Hudebně-taneční představení se koná v rámci 3. ročníku sportovního a uměleckého happeningu v krajině jezer, rypadel, hor a… pod názvem Jezerní běh 2014.

Jezerní běh je především pozvánkou do krajiny se špatnou reputací ale svébytným kouzlem. Zatracovaná „měsíční“ krajina hnědouhelné pánve v severních Čechách totiž zdaleka není mrtvou zónou, ale rozbujelou zelenou džunglí plnou potenciálu. A právě jeho objevování nabízí organizátoři akce formou běžeckého závodu, pochodu nebo doprovodného uměleckého a pohybového programu. Na několik hodin se pro účastníky otevře krajina rekultivací, napouštějících se jezer, důlních propadlin, hor, továren a odkališť. Na jediné trase se tak před očima několikrát promění ráz krajiny, povrch pod nohama, pachy v nose i rozhledy do kraje.

„Po představení Tělo – zvuk – krajina se bude konat speciální komentovaná prohlídka Pavilonu pro Reinerovu fresku, ve kterém je vzácná barokní freska z roku 1728, sejmutá v roce 1956 z kupole špitálního kostela, znovu osazena. V rámci prohlídky si tak návštěvníci mohou prohlédnout výstavu, která dokumentuje transfer fresky a proměny zámeckého areálu, poznamenaného v 50. a 60. letech minulého století uhelnou těžbou“, uvedl kastelán zámku Marian Hochel.

Vstupné na akci je jednotné a činí 40 Kč. V prodeji budou rovněž benefiční pohlednice s motivem Reinerovy fresky a logem nadačního projektu. Další informace o tomto projektu jsou zveřejněny na webových stránkách http://www.zamek-duchcov.cz/benefice-pro-reinerovu-fresku/; podrobné informace o Jezerním běhu v Duchcově 2014 naleznete na stránkách http://www.jezernibeh.cz/.

zamek_duchcov_plakat_elo-zvuk-krajina