Zájem o návštěvu památek v Plzeňském kraji roste

Téměř čtvrt milionu návštěvníků objevovalo a obdivovalo krásy plzeňských památek v průběhu roku 2014. Důvodem osmnáctiprocentního nárůstu zájmu způsobila lákavá kulturní nabídka, příznivé počasí a větší zalíbení v tuzemské turistice.

Celkem navštívilo během roku 2014 všech dvanáct státních památek v Plzeňském kraji 243 034 lidí, což je oproti předchozímu roku nárůst o 18,14 procent. Na výsluní nejnavštěvovanější pětice hradů a zámků se již tradičně vyhřívá SH Rabí, jehož brány překročilo dokonce 56 051 osob, což je nárůst o 14,3 procent. Druhou pozici nemění ani SH Velhartice se svými letošními 44 029 návštěvníky. Třetí nejnavštívenější památkou byl SH Švihov, kam zavítalo 35 564 zvídavých turistů. Těsně pod třicetitisícovou hranicí skončil SZ Kozel, kam si přišlo odpočinout a zrelaxovat 29 624 lidí. V meziročním srovnání se může procentuálně nejvyšším vzestupem v návštěvnosti (o 24 %) pyšnit SHZ Horšovský Týn. 24 486 návštěvníků mu tak dopřálo umístění mezi pěti nejnavštěvovanějšími památkami v Plzeňském kraji. (Podrobný přehled návštěvnosti viz Příloha č. 1)

Loňská návštěvnická sezóna patří k velmi úspěšným. „K velmi dobré návštěvnosti přispělo několik souběžných faktorů. Kromě pestré kulturní nabídky všech památek sehrálo roli velmi příznivé počasí, ale také nový zájem návštěvníků o domácí památky,“ shrnuje důvody úspěchu Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích.