Výstavu kamélií a chryzantém na zámku v Rájci nad Svitavou navštívilo již 5 tisíc obdivovatelů

Rekordní návštěvnost výstavy kamélií očekávají na zámku v Rájci nad Svitavou. Od jejího zahájení, tj. od pátku 6. března ji navštívilo již 5 tisíc návštěvníků. Pro srovnání v loňském roce byla návštěvnost za celou dobu výstavy necelých 6 tisíc lidí.

Návštěvníci zámku v Rájci nad Svitavou mají možnost prohlédnout si nejen květinami a květinovými aranžmá vyzdobené zámecké interiéry, ale i zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi a dalšími rostlinami.

Kamélie, nazývané japonskými nebo zimními růžemi, měří letos svoji krásu s chryzantémami. Bohaté interiéry zámku vyzdobí kvetoucí keře kamélií, staré až 50 let, spolu s historickými i novodobými květinovými aranžmá. Barva kamélií je nejčastěji v odstínech červené a růžové nebo bílá, často se vyskytují vícebarevné květy. Kamélie je růže, která nevoní.

Zámek je otevřen denně od 9:00 do 17:00 hodin (mimo pondělí 9. 3.) Vstupné je 120,-Kč, snížené 100,-Kč. Na výstavu je bezbariérový přístup.

Zámecké skleníky s kvetoucími kaméliemi jsou otevřené od 1. 2. do 31. 3. 2015 denně od 9:00 do 15:00 hodin mimo pondělí. Návštěvníci zde uvidí až 400 druhů kamélií a mohou si zakoupit mladé rostliny a jejich pěstování zkonzultovat s odborníky. Vstupné do skleníků je 30,- Kč,v době konání výstavy kamélií na zámku (od 6.3. – 15.3.) je vstupné do skleníku 10,- Kč.

Sbírání kamélií bylo v 19. století zábavou nejen šlechty, ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky nebo byly kvetoucí rostliny používány k výzdobě zimních zahrad. Jedinečným dokladem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou matečné rostliny přivezené již před 42 lety, tj. v roce 1973,

z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy.

Současný soubor obsahuje 250 klasických i méně známých odrůd kamélií. Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina, která má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění.

Zámecký zahradník se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním.

V době největšího květu kamélií (tj. koncem února a začátkem března) se představuje tahle královna zimních květin v historických prostorách zámku v Rájci nad Svitavou už od začátku devadesátých let. V letošním roce je to tedy již 22. prezentace těchto nádherných květin. Laické i odborné veřejnosti bude představena rájecká sbírka kamélií, tedy kvetoucí keře staré 30 – 50 let a také aranžmá z této květiny.

Výstava potrvá do 15.3.2015. Více informací najdete na http://www.zamekrajec.cz/