Svět starých rádií

Historická rádia ze soukromé sbírky na výstavě v zámku Lešná u Valašského Meziříčí.

Rádio, fenomén konce 20. a celých 30. let 20. století, svému majiteli zpříjemňovalo chvilky volna a zároveň informovalo například o napjaté politické situaci konce 30. let. Mnohdy bylo jediným společníkem ve chvílích samoty. Rozhlasové zprávy byly v té době velmi aktuální. Noviny se tiskly v noci – uzávěrky mívaly kolem 22.00 h. A obrazové týdeníky v biografech spíše shrnuly události staré přes týden.

Mnohá rádia mají své příběhy a jsou „němými“ svědky minulosti. Jejich aktivní „život“ v domácnostech či kancelářích byl završen odložením v lepším případě na půdu, v horším na skládku, či se staly protiúčtem při koupi nového, modernějšího přijímače. Po válce, v době velkého nedostatku, byla spousta přijímačů přestavěna, což snížilo jejich sběratelskou hodnotu. Dnes bývá mnohdy složité uvést přijímač do původního stavu. Rádia mají svůj příběh, hlavně ta, která sběratel dostane od svých známých…
Otevřeno: denně mimo pondělí 9-16 hodin

Oficiální web akce: http://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/svet-starych-radii/

 

Zámek a park Lešná

Lešenský zámek nedaleko Valašského Meziříčí byl sídlem rodové větve hrabat Kinských, kteří se zasloužili o jeho současnou podobu. Dnes mu atraktivitu dodávají nejen nově zrekonstruované historické interiéry, ale i anglický park se vzácnými dřevinami.