Ploskovický zámek je nejnavštěvovanější státní památkou v Ústeckém kraji. „Skokanem roku“ je i zámek Stekník.

Dvanácti památkám ve správě Národního památkového ústavu, které najdeme v Ústeckém kraji každým rokem stoupá návštěvnost. Po loňské rekordní sezoně letos přišlo opět o něco více návštěvníků. Stavební obnovy zatraktivňují místa pro turisty, kulturní akce podporují opakovanou návštěvnost.

Po velmi úspěšné loňské sezoně je letos návštěvnost na Ústecku v průměru o 4 % vyšší. Překvapení je o to větší, že počasí turismu po památkách letos moc nenahrávalo. Významně stoupla návštěvnost zámkům v Krásném Dvoře (o 21 %) a v Duchcově (o 20 %), více lidí přišlo také na zámek Velké Březno (o 11 %), Benešov nad Ploučnicí (o 6 %) a Libochovice (o 5 %), ale největší přírůstek počtu návštěvníků oproti loňsku zaznamenal zámek Ploskovice, který vidělo o 5 tisíc turistů více, než loni (nárůst o 21 %). Ploskovice se tak s téměř 30 tisíci prodanými vstupenkami staly nejnavštěvovanějším objektem NPÚ v kraji a překonaly loňskou famózní sezonu.

V prosinci pořádá ploskovický zámek výstavu, divadelní prohlídky i Vánoční koncert. V příštím roce se spolu s novou sezonou otevře také nové zázemí pro návštěvníky s kavárnou a občerstvením.

Největší procentuální skok v návštěvnosti letos udělal na Ústecku zámek Stekník, kam se vypravilo o 65 % více turistů než vloni za stejnou dobu. Zde si to lze vysvětlit zejména zvyšující se atraktivitou místa – na zámku byla úspěšně dokončena obnova kaple i návštěvnického zázemí, ale také zde byly oblíbené kastelánské prohlídky, kdy návštěvníci sledovali práci restaurátorů přímo na místě a dozvěděli se tak více o procesu obnovy památky. V listopadu a prosinci lze zámek navštívit, tak jako většinu státních památek NPÚ, po předchozí dohodě. Restaurovanou kapli můžete obdivovat také při adventním koncertu.