Casanova přivedl první letošní návštěvníky duchcovského zámku k utajovanému pokladu v podzemí

Poslední únorový týden na zámku Duchcov patřil dětem z mateřských škol regionu Teplicka. Přes čtyři stovky nejmenších návštěvníků v doprovodu svých učitelek, které Casanova změnil mávnutím kouzelné benátské masky v urozené šlechtičny, si prohlédly zámecké expozice a sklepení pod Biliárovým křídlem.

Průvodcem věhlasnou rezidencí Valdštejnů jim byl samotný Casanova a služebnictvo pana hraběte, který zrovna nebyl doma. O to více legrace připravil rozdováděný Giacomo pro své hosty a přátele.

Nejenže se nechal portrétovat statečnými výtvarníky, kterým dal za odměnu ochutnat část pokladu pečlivě schovaného v podzemí zámku, zároveň nechal zapsat jejich jméno do dějin stejně jako to svoje, učil své malé hosty i urozeným mravům – to pro případ, že by na zámku přece jen potkali pana hraběte. Děti si pak mohli vyzkoušet, jak nejrychleji se dá připravit výstava soch, zároveň jako vůbec první letošní návštěvníci zámku si prohlédli nově odkryté a obnovené výmalby, kterými hraběcí společnost před několika staletími nechala vyzdobit reprezentativní salonky a své soukromé pokoje. Fotografie z prohlídek byly zveřejněny na oficiálním profilu zámku Duchcov na Facebooku. To však zdaleka není vše!

Co vzkazuje svým nejmenším a zároveň prvním letošním návštěvníkům správa duchcovského zámku?

Milé děti,
pamatujete si, co jste na zámku v Duchcově zažili? Kdo vás zámkem provázel a s kým jste se setkali? Obyvatelé zámku si vaší návštěvu tak užili, že o vás nemohou přestat mluvit. Sám Casanova nám vyprávěl, jak jste se naučili krásně pozdravit, jako to dělají vzácní pánové a vzácné dámy. I správce zámku pan Feldkirchner vás chválil, jak pěkné sochy jste mu předvedli. Služebná zase vzpomínala, jak jste byli hodní a pomohli jí zatopit. Za to sluha Wiederholt neustále nadává, že jste ho načapali na záchodě a všichni se mu od té doby posmívají. Do jednoho se ale všichni shodli na tom, že za to, jak jste byli v zámeckých sklepeních stateční, jste si úlovek v podobě sladkého zámeckého pokladu zasloužili. Pokud se vám dobrodružná cesta zámkem líbila, zavzpomínejte a nakreslete nám spolu s ostatními dětmi jeden velký obrázek na téma „Dobrodružství na zámku v Duchcově“. Nejpovedenější obrázek bude oceněn samotným zámeckým pánem a výherce se může těšit na sladkou odměnu. Přejeme vám krásné dny plné sluníčka a na vaše výtvory se už moc těšíme.

Vaši hostitelé ze zámku

Zámek Duchcov otevírá své brány návštěvníkům v sobotu 28. března 2015 v 10 hodin. Speciálně pro děti bude v zámecké Galerii Giacomo připravena výstava panenek a módních doplňků pro panenky Háčkovaný svět. V neděli 29. března děti na zámku přivítá samotný Casanova, který pro ně chystá zámecký karneval. Ten se bude konat ve Valdštejnském sále zámku od 14 hodin.

Více informací o akcích naleznete zde: http://www.zamek-duchcov.cz/

Propozice výtvarné soutěže pro účastníky zážitkového programu „Casanova dětem“:

Správa zámku Duchcov vyhlašuje výtvarnou soutěž pro děti, které se zúčastnili akce Casanova dětem od 23. do 27. února 2015. Vytvořte libovolnou výtvarnou technikou obrázkové koláže na téma „Dobrodružství na zámku v Duchcově“ a soutěžte o sladký poklad s překvapením. Koláže mohou mít formát A3 nebo A2. Doručit je mohou rodiče nebo paní učitelky správě zámku do pátku 3. dubna 2015, a to osobně přes všední dny od 7 do 15 hodin, nebo poštou na doručovací adresu Státní zámek Duchcov, náměstí Republiky 9, 41901 Duchcov. Do soutěže budou zařazeny pouze výkresy označené jménem a věkem autora, kontaktními údaji školy a názvem tematické soutěžní kategorie. Výsledky soutěže budou vyhlášeny v průběhu prvního dubnového týdne na oficiálních webových stránkách zámku Duchcov. Všechny soutěžní výkresy si rodiče nebo paní učitelky mohou vyzvednout v zámecké pokladně po skončení výstavy, která se bude konat v přízemí severního křídla zámku vedle Galerie Giacomo do 30. května 2015. Následně budou výkresy uloženy u správy zámku Duchcov. Autoři vítězné koláže si budou moci svou výhru vyzvednout v zámecké pokladně v termínu konání výstavy, a to v rámci otevírací doby zámku.

Foto:Casanova dětem Autor:Marian Hochel