Hrad Pernštejn v roce 2014

Státní hrad Pernštejn navštívilo během roku 2014 celkem 74 605 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 61 478 návštěvníků. Rozdíl v návštěvnosti je tak velký protože v roce 2013 probíhalo na Pernštejně filmové natáčení a hrad byl v hlavni sezónu 11 dnů pro veřejnost zcela uzavřen.)

Mimořádnou kulturní záležitostí byla výstava „Dlouhá cesta za krásou“ – doprovodná akce k Roku pánů z Kunštátu, která bezmála 70 gotickými exponáty připomněla umění a kulturu západoevropských panovnických dvorů v časech mírového poselstva Jiřího z Kunštátu a Poděbrad a kterou během dvou letních měsíců navštívilo přes 9 tisíc návštěvníků.

Loni poprvé byl v rámci operačního programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007 – 2013 úspěšně realizován interaktivní program „Za tajemstvím středověku aneb pážata, panoši a rytíři“, zacílený na rodiny s malými dětmi a spolufinancovaný z prostředků EU (9.8.2014).

Byla dokončena obnova krovu, střešního pláště a nádvorní fasády bloku „K“ – restaurace a navazujících budov na 1. nádvoří. Proběhla obnova krovu a šindelové krytiny na budově barbakánu. V rámci Programu cezhraničnej spolupráce SR – ČR 2007 – 2013 se pracovalo na znovuzpřístupnění hradní bašty a obnově 1. hradní brány. Tato akce probíhá ve spolupráci s Oravským múzeem a je spolufinancována z EU. Obnovené prostory si budou moci návštěvníci prohlédnout v letošní sezóně.