Dočasné uzavření státního hradu Litice pro veřejnost

Vzhledem k nečekané stavební havárii, vydrolení a pádu části zdiva u severního paláce, bude objekt pro veřejnost v dubnu uzavřen.
Plánované zahájení sezóny na státním hradu Litice musí být odloženo z důvodu vydrolení a pádu části zdiva u severního paláce. K sesuvu došlo v březnu a v současné době probíhají statické průzkumy objektu a pracuje se na zpracování dokumentace k opravě dané části.

„Mrzí mne, že sezónu na Liticích posunujeme, ale prvořadá je bezpečnost návštěvníků a zaměstnanců. Zatím předpokládáme zpřístupnění hradu od května, ale nechci nic slibovat definitivně, záležet bude na posouzení odborníků a tím naprosté jistotě, že je objekt bezpečný“, komentuje situaci ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec, pod jehož správu hrad Litice spadá.

Kastelán Litic ing. Dalibor Urban dodává: „Musíme si uvědomit, že Litice jsou zkrátka zřícenina, sice se neustále pracuje na její obnově, ale vlivu klimatu zabránit nemůžeme. Osobně jsem velmi rád, že když již k havárii došlo, tak v době, kdy byl hrad prázdný a tudíž se nikomu nic nestalo. Věřím, že k opravě dojde rychle a hrad skutečně v květnu zpřístupníme, už i proto, že Litice jsou zařazeny v projektu NPÚ Neobjevené památky, tedy památky, kam návštěvníci zatím moc nenašli cestu. Já sám Litice prezentuji jako hradní zříceninu, unikát, kde se zastavil čas, místo, které je ideální pro všechny věkové skupiny, neboť je tu klid, hrad si můžete projít sami nebo s průvodcem, můžete si prohlédnout vnější opravené opevnění z doby Jiříka z Poděbrad, ale zrovna tak se můžete v areálu jen tak opalovat, svačit nebo si číst.“

Litice

Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl

český král Jiří z Poděbrad. Za dalších majitelů, Pernštejnů, pozbyly na významu, začaly chátrat a měnit se ve zříceninu. S opravou památky se začalo již na konci 19. století, v současné době je hrad včetně věže zpřístupněn, nádvoří je příležitostně využíváno ke konání kulturních akcí. V hradním paláci je výstava archeologických nálezů a dobových fotografií a pohlednic. Výlet na hrad je vhodný pro pěší turisty i cyklisty, kteří mohou pro cestu do Litic využít šest kilometrů dlouhou stezku, která vede Přírodním parkem Orlice z Potštejna.