„Třinácta komnata Napoleonova“ akcí roku 2013 na Státním zámku Duchcov

Akcí roku 2013 se podle nejvyššího zaslaného počtu hlasů 23 % stala výstava Třináctá komnata Napoleonova, kterou uspořádala správa zámku od srpna do října v zámecké Galerii Giacomo v souvislosti s připomínkou 200. výročí bitvy u Chlumce a napoleonských válek v severních Čechách. Na druhém místě se s 22 % umístil dubnový zámecký karneval Casanova se baví se vzdělávacím a zážitkovým programem pro děti, kterým byla ve spolupráci s Divadlem V Pytli zahájena loňská návštěvnická sezóna. Třetí místo získaly zářijové prohlídky zámku potmě Casanovův elixír mládí, pořádané pod taktovkou Petra Stolaře z Divadla V Pytli, pro které hlasovalo 21 % návštěvníků. Čtvrtou příčku dle zaslaného počtu hlasů 19 % obsadily červnové Casanovské slavnosti, které tradičně roztančily a rozezvučely město Duchcov v souvislosti s připomínkou pobytu Giacoma Casanovy na duchcovském zámku. Na pátém místě s 15 % návštěvníci umístili Letní milostná ladění s Casanovou, prázdninové oživené prohlídky s prvky opery a baletu, které v letních měsících pořádá správa zámku s Vladimírem Gončarovem, sólistou Severočeského divadla a s Petrem Stolařem z Divadla V Pytli.

Svůj hlas v rámci ankety poslalo celkem 885 návštěvníků, kteří odpověděli na anketní otázku, která akce na zámku Duchcov v roce 2013 je nejvíc zaujala. Hlasování na zámeckých webových stránkách www.zamek-duchcov.cz se konalo od 13. března 2013 do 31. března 2014. Podle pravidel hlasování každý návštěvník mohl poslat právě jeden hlas, a to některé z pěti vybraných akcí, které správa zámku označila jako stěžejní pro návštěvnickou sezónu.

V rámci ankety „Akce roku 2014“, která byla na oficiálních stránkách zámku spuštěna 1. dubna letošního roku, mohou návštěvníci hlasovat pro výstavu Zámek pletený z krajky, která prezentuje od 29. března do 1. června v zámecké Galerii Giacomo výjimečnou sbírku pletené krajky z rukodělné produkce Hany Malé z Duchcova. Další akcí, jež se uchází o přízeň návštěvníků, je výpravné muzikálové představení Casanova, které uvede Divadlo Pikl Hluboká nad Vltavou na nádvoří zámku u příležitosti jubilejního 20. ročníku Casanovských slavností v Duchcově v pátek 6. června. Svůj hlas mohou návštěvníci poslat i strachuplným oživeným prohlídkám a bohatému doprovodnému programu během Hradozámecké noci, která se bude na duchcovském zámku konat v sobotu 30. srpna pod názvem Casanova v říši přízraků. Dny evropského kulturního dědictví (EHD) otevřou ve dnech 6. a 7. září nově obnovené zámecké krovy, které jsou návštěvníkům běžně nepřístupné. I speciální komentované prohlídky Zámecké střechy otevřeny proto mohou být horkým kandidátem na prvenství v anketě o akci roku. Jako pátá kulturní událost, zařazená správou zámku do hlasování, jsou oživené prohlídky zámecké expozice potmě a pod taktovkou Divadla V Pytli v sobotu 27. září, u příležitosti kterých se bude míchat Casanovův elixír mládí. Pokud omlazovací kúra zabere, nezapomeňte ji podpořit v anketě svým hlasem.