Rok 2014 na zámku Velké Losiny

Státní zámek Velké Losiny navštívilo během roku 2014 celkem 31 738 návštěvníků (v roce 2013 to bylo 28 149 návštěvníků).

Na začátku roku proběhla na zámku rozsáhlá reinstalace I. prohlídkové trasy. Nově vznikla honosná ložnice Jana Jáchyma z počátku 18. století nebo tzv. kunstkomora a řada dalších místností dostaly nový vzhled. Státní fond kultury přispěl částkou 45 tisíc Kč na opravu podnoží kabinetu ze 16. století a komodového podnoží vargueňa ze 16. století. V závěru sezóny se na zámek vrátily vzácné barokní saně Juliány z Opersdorfu po náročném restaurování.

V květnu navštívil zámek Ian Kennaway, přední zaměstnanec National Trustu ve Velké Británii. Vyjádřil svůj obdiv ke kvalitě kolekce kůže a textilu v zámeckých sbírkách, která je dle jeho slov v Evropě velmi ojedinělá.

Pro návštěvníky bylo připraveno několik speciálních večerních prohlídek a akcí. Například výstava kostýmů z českých pohádek pod názvem „Zpátky do pohádky“. V červenci se na zámku uskutečnil zámecký bál, který se stal nejvýznamnější akcí sezóny. Mimořádně bylo návštěvníkům několikrát v sezóně zpřístupněno II. patro vysokého zámku, kde se nachází zámecká márnice a pokoj Pramáti.

V roce 2014 byla zámku poskytnuta dotace ve výši 10,6 mil Kč na rekonstrukci objektu kočárovny, která bude dokončena v letošním roce.