Oslava 100 let od vzniku Československé republiky na hradě Svojanov

Nemáte plán na víkend 29. a 30. 9. 2018? Pak se vydejte na hrad Svojanov a oslavte 100 let od založení Československé republiky.
Sobotní program připravila brněnská Společnost Renata. Chcete vidět, jak to chodilo v době, kdy poslední dny starého Rakouska byly už sečtené? Na hradním nádvoří najdete poštu s c. a k. pohlednicemi. Fotograf vám zhotoví secesní fotografie. Zazní valčíky a písně z flašinetu.
Nástup mladinké Československé republiky bude poté doprovázet radost občanů. Mění se symboly státu, úřední řeč, samozřejmě také hudba a móda. C. a k. Postamt se mění na Československou poštu a mění rovněž nabízené pohlednice. Fotosalon mění styl na český vlastenecký. Z amplionů se ozývá swing a český šraml.

Hrad Svojanov se připojuje k oslavám 100 let od vzniku Československé republiky nejenom celodenním dobovým programem, který bude probíhat v sobotu 29. září, ale i koncertem sester Havelkových a jejich orchestru na hlavním nádvoří hradu v neděli 30. září. Koncert je sestaven z písní let 20., 30. a počátku 40. let minulého století, které Sestry Havelkovy interpretují s autentickou nostalgií a vytříbeným citem pro ducha doby. K atmosféře jejich vystoupení neodmyslitelně patří krásné dobové šaty, účesy, líčení či kloboučky, ale i průvodní slovo.
Velkým zážitkem během koncertu bude také originální módní přehlídka ze sbírek Vlaďky Dobiášové. Nabídne Vám jedinečný pohled do módy a atmosféry vzniku našeho samostatného státu. Byla to doba poválečná, bouřlivá, plná očekávání, obav i nejistot, ale zároveň přinášela velkou úlevu a uvolnění po mnoha letech útrap národa. V nově vzniklé republice zavládla svoboda a optimismus, který se projevoval v kultuře umění i v módě. Jedinečná kolekce rób, doplňků a šperků První republiky ve vlastnictví známé sběratelky paní Vlaďky Dobiášové vznikala dlouhá léta a dnes má nevyčíslitelnou hodnotu. Kromě dobové autentičnosti mají modely i zajímavou historii, spojenou s jejich původními majiteli. Všechny totiž pocházejí z šatníků slavných osobnosti té doby. Uvidíte tak například originální oblek Svatopluka Beneše, svrchníky Maxe Švabinského, oblečení Adiny Mandlové, šátek Oldřicha Nového, kabelky a kloboučky Věry Ferbasové, šaty Olgy Scheinpflugové a Nataši Gollové a mnoho dalších modelů.
Vstupenky na koncert jsou v předprodeji na pokladně hradu Svojanov, v Informačním centru Polička a v Informačním centru Svitavy.