Navštivte břidlicový Flascharův důl u Oder

Flascharův důl je bývalý břidlicový důl, ve kterém se ve dvou štolách Johann a Hortenzie těžila břidlice na přelomu devatenáctého a dvacátého století. V tomto důlním díle je nyní zřízena expozice jen na zhruba tří set metrech představuje těžbu břidlice.

Turistický prohlídkový okruh Flascharova dolu nabízí asi tři sta metrů zpřístupněných chodeb starého břidlicového ve dvou štolách, které jsou spojeny lezním oddělením vloženým do skoro dvacet metrů vysokého komínu uvidíte také několik dobývacích komor v největší z nich uvidíte odhalené čelo vrásy, které se táhne po celé délce vytěžené komory.

Flascharův důl leží v přírodním parku Oderské vrchy na východním svahu Veselského kopce v lokalitě Nový Svět mezi vsí Veselí, jenž je v současnosti městskou částí Oder a samotnými Odrami. Flashcarův důl leží 1,9 km jiho jihovýchodně od centra Oder. Z vlakového nádraží v Odrách dojdeme k Flascharovu dolu po 3.4 km.

Flascharův důl bývá z důvodu ochrany přírody uzavřen od listopadu do konce dubna a pro veřejnost je otevřen od května do konce října. Tento rok začínají prohlídky Flascharova dolu v pátek 5. května 2023. Podrobnější otevírací dobu najdete na webu Flascharova dolu, kde najdete i rezervační systém, kde si je nutno prohlídku předem zarezervovat. Vstupné na prohlídku je 150 korun.
Foto: Flascharův důl, autor: Patka, zdroj: Wikimedia Commons licence:(CC BY-SA 4.0)