Dětské prohlídky na zámcích Sychrov, Zákupy, Náchod a dalších

Hrady a zámky jsou odjakživa spojovány s pověstmi o tajemných bytostech, tajných komnatách a chodbách, či dokonce o ukrytých pokladech, kouzelných zrcadlech a dalších neobvyklých úkazech. Právě ono kouzlo tajemného láká na hrady a zámky čím dál tím častěji i rodiny s dětmi – výskající ratolesti ale občas narušují klasické prohlídky, a proto si správy objektů připravují pro nejmenší návštěvníky dětské zkrácené prohlídky, nebo přímo akce zaměřené právě na tuto nejmladší návštěvnickou skupinu. Blížící se Den dětí je tak ideální příležitostí k pozvánce na hrady a zámky pro rodiny s dětmi.

Národní památkový ústav, územní památková správě na Sychrově si velmi cení návštěvníků všech věkových kategorií a snaží se vyjít vstříc požadavkům, které dnešní doba přináší. „Jsem velmi rád, že si k nám nacházejí cestu i rodiny s dětmi, neboť poznat zase jiný druh kultury, nové místo a prostředí, to je zážitek, která jistě kladně pomáhá formovat vnímání dětského návštěvníka, naučí se přijímat návštěvy historických památek jako běžnou součást života, možná najde vztah k historii a umění a vštípí si i zásady chování na památkách a jejich ochranu“, říká ředitel NPÚ, ÚPS na Sychrově PhDr. Miloš Kadlec. „Je pravda, že ne každé dítě zvládne absolvovat klasickou prohlídku objektu – a může být průvodce sebelepší a výklad pestrý, ne úmorné citování letopočtů, a stejně se dítě začne nudit, chtělo by si na věci sáhnout, rozběhnout se po dlouhých chodbách či zatahat za ověsky na lustru…případně si zavýsknout, ale i zaplakat, což ruší ostatní návštěvníky na prohlídce. Právě z těchto důvodů jsme již před lety zavedli na Sychrově prázdninové zkrácené dětské prohlídky, které vede princezna a které jsou uzpůsobeny věku dětí. Jsou i časově příznivé, kolem 25 minut, děti odpovídají na otázky a s princeznou se mohou i vyfotit. Tyto prohlídky jsou velmi oblíbené a kromě toho, že skutečně dětské návštěvníky baví, odlehčuje se tím i klasickým, dospěláckým prohlídkám“, pokračuje PhDr. Miloš Kadlec.

Zkrácené dětské prohlídky budou o hlavních prázdninách také na zámku Zákupy, Náchodě, příležitostně jsou plánovány i na zámku v Litomyšli. Žokejka Lata provází děti na Slatiňanech a svatá Barbora zase na Grabštejně – a to v průběhu celé sezóny. Samozřejmostí jsou zkrácené prohlídky objektů na základě objednávek ze stran mateřských a základních škol. Celoroční vzdělávací programy pro školská zařízení nabízejí v Souboru lidových staveb Vysočina (Živá historie – speciální programy pro školy i veřejnost, podrobná nabídka na www.vesely-kopec.eu), velikonoční a vánoční potom na zámku Hrádek u Nechanic.

Fotografie: Prohlídka s princeznou na zámku Sychrov Zdroj: Archiv NPÚ, ÚPS na Sychrově