Začaly první vánoční trhy roku 2023 (Vídeň, Budapešť, Olomouc, Katowice)

Je polovina listopadu za námi a už začaly první vánoční trhy. Každoroční oblíbený turistický cíl pro druhou polovinu listopadu a takřka celý prosinec. Asi první z velkých vánočních trhů ve střední Evropě začaly oblíbené vánoční trhy ve Vídni, a to jak vánoční trhy na Stephansplatz (Weihnachtsmarkt am Stephansplatz) před katedrálou sv. Štěpána, které začaly už 10. listopadu 2023, tak oblíbené vánoční trhy před vídeňskou radnicí na Rathausplatz, které začaly o den později, v sobotu 11. listopadu 2023.
Dalším velkým evropským vánočním trhem, který ročně navštíví statisíce návštěvníků a který začal již v pátek 17. listopadu 2023 je budapešťský vánoční trh na náměstí Vörösmarty (Vörösmarty tér). V Budapešti začal i další budapešťský vánoční trh, a to vánoční trh před bazilikou sv. Štěpána na náměstí sv. Štěpána (Szent István tér).
Z velkých polských vánočních trhů začal nejdříve vánoční trh ve slezských Katovicích. Tento vánoční trh zároveň patří i mezi ty velké polské vánoční trhy (spolu s vánočními trhy ve Wroclawi), které jsou nejblíže česko-polské hranici. Katovický vánoční jarmark začal na katovickém Rynku již v pátek 17. listopadu 2023.
A mezi nejdříve se otevírající vánoční trhy se zařadil i jeden velký vánoční trh v České republice. Vánoční trhy v Olomouci, které najdete na místním Dolním a Horním náměstí a také v prostoru Tržnice začaly v neděli 19. listopadu 2023.