Voňavé sklo a skrytá krása na Zámku Lešná

Letošní hlavní výstava sezóny na Zámku Lešná zahrnuje dvě výstavy v jedné: historické spodní prádlo a kosmetické flakony. Obě dohromady otvírají pohled do soukromí šlechty, měšťanstva i obyčejných lidí.

Uvidíte sbírku flakonů a toaletního skla Eriky Bubeníkové, která obsahuje předměty z různých materiálů a z různého období. Celkem tato sbírka čítá na tisíc kusů toaletního skla a více než tisíc pět set kusů komerčního skla od šestnáctého století až po současnost. Současnou tvorbu toaletníhoskla s tou historickou můžete srovnat na designových autorských flakonech ze Střední uměleckoprůmyslová škola sklářská Valašské Meziříčí.

Výstava spodního prádla představuje modely spodního prádla a historických oděvů z období čtrnáctého až osmnáctého století. Vystavené exponáty vznikly jako technologické a střihové rekonstrukce dochovaných textilních památek či jako vizualizace dobových vyobrazení. Autorkou je Mgr. Veronika Pilná. Najdete zde jak modely luxusních oděvů šlechty, tak také oděvy prostých lidí.

Výstava potrvá do 29. srpna 2014. Více informací najdete na http://www.muzeumvalassko.cz/vystavy/vonave-sklo-skryta-krasa/

Zámek a park Lešná

Lešenský zámek nedaleko Valašského Meziříčí byl sídlem rodové větve hrabat Kinských, kteří se zasloužili o jeho současnou podobu. Dnes mu atraktivitu dodávají nejen nově zrekonstruované historické interiéry, ale i anglický park se vzácnými dřevinami.