Návštěvnost na jihočeských památkách opět trhla rekord

Jihočeské památky patří trvale k nejoblíbenějším turistickým cílům. Důkazem je další nárůst počtu návštěvníků během roku 2015, kdy jejich branami prošlo více než 1 100 tisíc obdivovatelů kulturního dědictví. Téměř pětiprocentní nárůst zájmu způsobila stále pestřejší kulturní nabídka, příznivé počasí i zalíbení v tuzemské turistice.

Celkem navštívilo během roku 2015 všech třináct státních památek v Jihočeském kraji 1 100 736 lidí. To je ve srovnání s předchozím již velmi úspěšným rokem nárůst o 4,65 procent. Jednoznačně nejnavštívenější památkou nejen jižních Čech, ale i v celorepublikovém měřítku byl hrad a zámek Český Krumlov. Ten si za svůj cíl vybralo dokonce 401 555 návštěvníků, což je historický rekord. „Ve srovnání s rokem 2014 je to nárůst v návštěvnosti o 9,2 procent,“ upřesňuje Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích, a dodává, že „Český Krumlov je trvale oblíbenou turistickou destinací nejen díky statusu památky UNESCO, či zásluhou vzrůstajícího zájmu o tuzemskou turistiku a památky obecně, ale především také kvůli neustále se rozšiřující nabídce prohlídkových tras a kulturních aktivit v areálu hradu a zámku.“

Na druhé pozici se již tradičně drží zámek Hluboká, který v loňském roce nadchl 262 532 zájemců, což je o necelou tisícovku méně oproti roku 2014. Třetím nejvíce navštěvovaným památkovým objektem je oblíbený zámek Červená Lhota, kam vloni zavítal též vyšší počet turistů – 71 740. Více než 60 tisíc zájemců o historii dorazilo opět na hrad Rožmberk a postupně jej dohání i hrad a zámek Jindřichův Hradec, kam se podívalo 56 560 lidí. Zvýšeným počtem návštěvníků se mohou pyšnit také hrad Zvíkov nebo zámek Dačice. První sezónu pod správou Národního památkového ústavu prožil i zámek Vimperk, který během návštěvnické sezóny přivítal více než 10 tisíc milovníků památek. (Podrobný přehled návštěvnosti viz Příloha č. 1)

Loňská návštěvnická sezóna předčila očekávání a trumfla počet návštěvníků v roce 2014. „Na rekordní návštěvnosti se podílí několik faktorů. Národní památkový ústav neustále zpestřuje a obohacuje nabídku prohlídkových tras a kulturních akcí, které vyhledává stále větší počet zájemců. Rostoucí trend oblíbenosti tuzemské turistiky navíc podpořilo i vlídné počasí a v neposlední řadě celoroční provoz na několika jihočeských památkách,“ hodnotí sezónu Petr Pavelec. Jen během listopadu a prosince se na památky otevřené i v průběhu zimy vypravilo téměř sedmadvacet tisíc lidí.