Hrady a zámky na Vysočině stále lákají turisty

Památky na Vysočině sice zaznamenaly v roce 2015 mírný pokles v počtu platících návštěvníků, ale přesto zůstávají oblíbenými turistickými cíli. Více než 160 tisíc lidí navštívilo prohlídkové trasy vysočinských hradů a zámků a přispělo tak zároveň k oživení tuzemské turistiky.

Památky na Vysočině, které spravuje Národní památkový ústav, územní památková správa v Českých Budějovicích, navštívilo loni celkem 160 702 osob. Oproti předchozímu roku je to pokles o 17 procent. Tento trend byl patrný i na nejvíce navštěvovaném památkovém objektu Vysočiny – na zámku v Telči, kam letos zavítalo více než 84 tisíc lidí.

„Telč sice patří mezi památky UNESCO, ale její propagační potenciál nebyl dosud maximálně využit, na zámku chybí další prohlídková trasa a celkově skýtá zámecký areál nové možnosti využití,“ zamýšlí se nad důvody telčské snížené návštěvnosti Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památkové správy v Českých Budějovicích. Východiskem by mohl být chystaný projekt revitalizace zámku v Telči, se kterým se Národní památkový ústav bude ucházet o finanční grant z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP).

Naopak největším nárůstem v počtu návštěvníků se může pyšnit zámek Jaroměřice, který si v loňském roce prohlédlo dokonce 36 116 osob. To je nárůst o více než 22 procent. Zámek si tak zachovává své druhé místo. Více zájemců přišlo také na zámek v Náměšti nad Oslavou. Přispěla k tomu bezesporu i velmi vydařená expozice Stolování na zámku, která bude k vidění ještě během návštěvnické sezóny 2016. Na pomyslném žebříčku návštěvnosti jej však opět předstihl hrad Lipnice, který se drží na stabilní třetí příčce, a to i přes lehké snížení počtu zájemců o prohlídky historických památek. (Podrobný přehled návštěvnosti viz Příloha č. 1)

I přes mírný pokles návštěvnosti na Vysočině předčila loňská návštěvnická sezóna na hradech a zámcích ve správě NPÚ všechna očekávání. Celkem prošlo jejich branami více než pět milionů návštěvníků. Prolomení této magické hranice je výsledkem přetrvávajícího zájmu návštěvníků o klasické prohlídky interiérů s průvodcem i rostoucího zájmu o speciální – kulturní, zážitkové a vzdělávací – akce, kterých správci památek připravují rok od roku více.