Hradní jarmark na Svojanově

Hrad Svojanov se promění v jedno velké tržiště. Zruční řemeslníci zde o víkendu 9. a 10. května představí své umění a nabídnou výrobky.

Velký jarmark patří k tradičním akcím, které hrad Svojanov pořádá. „Na druhý květnový víkend jsme připravili dobové tržiště s ukázkou velkého množství řemeslných výrobků a samozřejmě i bohatý program na nádvoří, který je sestavený z dobových vystoupení,“ uvedl kastelán hradu Miloš Dempír. O půl desáté vejde do nádvoří slavnostní průvod. Nebudou chybět vystoupení šermířů, divadlo, ani dobové tanečnice. Návštěvníci nepřijdou o komentované prohlídky empírového paláce, středověkého sklepení s pověstmi o hradu, mučírny a domu zbrojnošů.

Řemeslníci předvedou, co umějí, a nabídnou také své výrobky.  Lidé si budou moci vybrat z nabídky domácích sýrů, kremrolí, sušeného ovoce, oříšků, ale i keramiky, bižuterie či šikovných dřevěných stoliček a mnohého dalšího. Zkrátka nepřijdou ani děti. Kromě zábavy na dobovém kolotoči se budou moci něco přiučit. „V dílničkách se naučí vyrábět svíčky z včelího vosku nebo si budou moci podle své fantazie pomalovat tričko,“ upřesnil Miloš Dempír.

Tradiční hradní jarmark se koná o víkendu 9. a 10. května. Program začíná od 9.30 hodin, hrad bude po oba dny otevřený, jak už je zvykem, od 9 do 17 hodin.