„Za oponou čeká fantazie“ – výstava loutek a rodinných divadélek na zámku Dačice

V sobotu 13. června 2015 se na zámku Dačice otevře výstava „Za oponou čeká fantazie. Loutky a rodinná divadélka ze sbírek Národního muzea.“ Více než dvě stovky exponátů, mapujících jednu z nejvýznamnějších kapitol domácího loutkového divadla, představí výstava, kterou ve spolupráci s Divadelním oddělením Národního muzea uspořádala Správa státního zámku v Dačicích. Výstava potrvá do 31. srpna 2015.

Výstava představuje nejen ukázky sériové produkce loutek, dekorací i celých divadel, vytvářených špičkovými výtvarníky své doby (např. František Kysela nebo Artuš Scheiner), ale i naprosté unikáty. „Mezi nimi vyniká například jediný zachovaný exemplář prvního česky tištěného loutkového divadla u nás,“ vyzdvihuje kurátorka výstavy Lenka Šaldová, „které vydalo Nakladatelství Josefa R. Vilímka v roce 1894 a které reprodukuje portál Národního divadla s nápisem Národ sobě. Téměř celý náklad ještě před uvedením na trh shořel a dodnes se zachoval patrně jediný exemplář, který uvidí právě návštěvníci dačické výstavy,“ zve k návštěvě Lenka Šaldová.

Dalším unikátem, který budou moci návštěvníci obdivovat, jsou ručně malované plošné loutky malíře Mikoláše Alše, které vytvořil pro své děti. Na základě Alšových ilustrací v loutkářských knížkách vznikly roku 1912 i nejstarší české sériově vyráběné loutky, příznačně zvané Alšovky. „Z jejich nejranější produkce bude na výstavě k vidění slavná pohádková trojice Dlouhý, Široký a Bystrozraký,“ upřesňuje kastelán zámku Jan Mikeš.

Kromě dalších kompletních rodinných divadel z první poloviny 20. století a několika desítek loutek vyrobených firmami Antonína Münzberga, Jana Krále či Aloise Preclíka zapůjčilo Národní muzeum také loutky, které významní výtvarníci vyrobili pro své rodiny či přátele. „Vystaveni jsou tak například Spejbl, Hurvínek a Mánička vyřezaní Janem Vavříkem-Rýzem, blízkým spolupracovníkem Josefa Skupy,“ dodává Jan Mikeš.

Výstava chce také návštěvníkům připomenout stručnou historii loutkových divadel v českých zemích. Jeho kořeny sahají až do 17. století, kdy začali naší zemí putovat kočovní loutkáři. Na sklonku 19. století se loutkové divadlo přestěhovalo z návsí, náměstí a hostinců i do vesnických chalup a měšťanských pokojů. Rozmach česky hraného loutkového divadla byl součástí národního obrození, a i díky tomu se rozšířilo v našich zemích tak jako nikde jinde v celé Evropě.

Součástí výstavy je také prostor pro dětské návštěvníky či jejich hravé rodiče. Sami si budou moci vyzkoušet zahrát divadlo podle své vlastní fantazie, či s pomocí úryvků kdysi tak populárních pohádkových her. Nezbývá, než se vydat za oponu, do světa fantazie.

Více informací k zámku Dačice naleznete na webových stránkách http://www.zamek-dacice.eu nebo www.npu-cb.eu.